PPC Bütçe Stratejileri

 • 21 Mart 2015
 • SEO
No Comments

PPC NEDİR_PPC STRATEJİLERİMerhabalar bu makalemde PPC (tıklama başına maaliyet) reklamları hakkında stratejiler vereceğim,şimdi birlikte “artırın!” kelimesini işleyelim. Pakala hadi başlayalım.

 • Fazla Bütçe- Çok Müşteri
  Bütçenizi yüksek tutun ve kazanım başı ödeme yapın yani formüle dökecek olursak bütçe/cpa(kazanım başı ödeme)
  Yapacaklarımız sırayla;
  1-Bütçenizi belirleyin.
  2-Tıklama başına daha düşük maaliyet yani EBM(Edinme Başına Maaliyet)
  Performansını artırmak için basit bir tane farklı bütçe tahsis edin. EBM performansa göre kampanyaları değer ve üst performansta çalışdığından emin olmak için bir kontrol listesi olarak düşünün eğer web siteniz için işe yarıyorsa EBM ile devam edin.
  EBM hakkında detaylı bilgi için tıklayın.
 • EBM TBM (Tıklama Başı Maaliyet) ve Dönüşüm Oranı
  Biz artık EBM’nin ne olduğunu biliyoruz ancak şimdiki amacımız daha yüksek bütçelerde nasıl optimize edebiliriz. CPA ile daha yakından ilgilenmek ve EBM ile organize çalışmak. Bunu da formüle dökecek olursak, bütçe/cpa (cpc ve cvr)’dır.
  Terimlerimizi açıklayacak olursak ;
  CPC – 1 tık başına maaliyet
  CVR – Dönüşüm oranı’dır. (Verdiğimiz reklamlardan ne kadarlı tıklanmak alınmış ve ne kadarının üye olmuş veya alışveriş yapmış.)
  Daha fazla müşteri kazanmak için EBM’yi düşürmek gerecek,TBM’leri yükseltmeye odaklanarak daha yüksek bütçe ile verim alabiliriz.
  Yapacaklarımız sırasıyla;
  1-Daha fazla bütçe,
  2-Edinme başına daha düşük maaliyet ,EBM
  * En iyi performans gösteren kampanyalara daha fazla bütçe ayırın,
  *Dönüşüm oranını artırın.
  *Tıklama başına maliyeti düşürün,TBM
 • Düşük EBM, TBM ve CVR GELİŞTİRME
  Şimdi gerçek çalışma başlıyor. Şimdi her kuruş için onları sıkma zamanı çünkü üst performans ve en kötü performans gösteren kampanyalarımızı tespit ettik.Çöpleri çöp kutusuna atıp CVR’leri düzeltelim;
  1-Kötü performans gösteren anahtar kelimeleri,yerleşimleri (ağ konumlarını),kitle hedeflerini kaldırın.
  *Bir anahtar kelime raporu oluşturun ve negatif düşük maliyetli kelimeleri ekleyin.
  *ARYPL bazlı %100 artırarak teklif verin.
  *Düşük negatif anahtar kelime fikirlerini düşünün ve mobil reklamlara ağırlık vererek kelimelere yoğunlaşın.
  2-Hedefleme gerçekleştirin,
  *Web sitenizin hedef  lokasyonuna göre,arama ağı performansına göre,kelimelere göre raporlar çekin ve size yararlı olanları alıp negatif gerisi olanları yok edin.Yüksek TBM Düşürmenin Yolları;
  1-Özellikle anahtar kelime veya yerleşimler %10 üzeri ise, TBM tekliflerinizi düşürün.
  2-TBM’lerde tüm reklam grupları için daha iyi reklam kopyalarak tıklama oranını artırın,mümkün olan tüm reklam uzantılarını kullanın.Yoksul-performans gösteren reklamları araçları kullanarak yenileri ile değiştirin.Bu makale kapsamlı bir ipucu değildir ancak size reklam konusunda fikirler verir.Makale sonunda, bütçenizi en üst düzeyde kontrol edebilirsiniz ve bazı terimleri öğrenerek,fikirler edinerek optimize edebilirsiniz.Bu maddeler denenerek sizlere sunulmuştur. Bilmediğiniz terimleri öğrenmek için üzerine tıklayın.Bir sonraki makale de görüşmek üzere!

Teknoloji bağımlısı, kendini programlamaya adamış,hayat dolu biri. Programlamaya VB.Net ile başlamış daha sonra C#'a geçiş yapmış ve ASP.NET ile kendini programlamada geliştirmiş, veritabanı sistemlerine Paradoks 7 ile başlamış daha sonra Microsoft Sql Server,Oracle ve Mysql üzerine geliştirmeler yapmaktadır. SEO ( Search Engine Optimization ) sektöründe, Türkiye'de ilk birinci sayfa garantisi vererek ve bir çok firmayla çalışarak yine onlarca siteye SEO çalışması yaparak kendini kanıtlamıştır. E-Ticaret sektöründe bir çok firmanın SEO - SEM danışmanlığı yapmaktadır. Barındırma desteği ile web tabanlı projelerde destek vermektedir. Dünyaca ünlü içerik yönetim sistemlerinde Yazılımsal ve SEO olarak bir çok geliştirmeler yapmıştır. Kendine ait bir çok aktif projesi ile bu projelerin yanında onlarca projeyi hayata geçirmiştir ve projelere hala destek vermektedir.

Soru Sorun

SEO,SEO Danışmanlığı,E-Ticaret,Özel Yazılım hakkında aklınıza takılan birşey mi var ? Dilerseniz bize hemen sorabilir ve sorularınıza 7/24 yanıt alabilirsiniz.

No Comments

Diğer blog gönderilerimiz

Tüm gönderiler