2015 Yılına Özel 5 SEO Stratejisi

  • 28 Aralık 2014
  • SEO
2 Comments

Google'nin son zamanlarda yapmış olduğu algoritma güncellemeleri bazı arama motoru optimizasyon uzmanlarıda dahil birçok webmasterı rahatsız etti ve bu güncellemeler hız kesmeden devam edecek gibi görünüyor. Bu makalede sizlere 2015'te hala etkisini kaybetmeyen başarılı 5 stratejiyi hatırlatacağım veya öğreteceğim lütfen dikkatlice okuyup uygulamaya özen gösterin. Hadi başlayalım !
 

  1-​Humminbird Dostu Anahtar Kelimeler 

Humminbird güncellemesi Google sorgularında ayrıştıcı bir güncelleme getirdi. Artık aranan anahtar kelimeler gerçek anahtar kelimeler ile eşleşmesi gerekiyor.
Yani anahtar kelimeler önemli ancak anahtar kelimeleriniz gerçek ve özgün olmalı. Örnek verecek olursak "çiçek" anahtar kelimesi değilde "sevgiliniz için çicek" yada "aynı gün çiçek teslimatı" gibi anatar kelimelerinizi özelliştirerek arama motoruna sunmalısınız.
Bu özelleştirmeleri 3 kategoride toplayacak olursak, Bilgilendirici,Yol Gösterici ve İşleyici olmalı yani istediğiniz ana anahtar kelimelerde veya ürünlerinizde "bilgilendirici seo uyumlu sayfalar" oluşturmalı. Anahatar kelimeniz web sitenizin veya ürünlerinizin adı,açıklaması anahtar kelimeniz ile uyumlu olmalı. Eğer anahtar kelimeleriniz ticari amaçlı ise can alıcı noktalardan indirim,kupon,hızlı teslimat gibi bölümleri meta açıklamarınızda ve içeriğinizde belirtmelisiniz.

   2- SEO Uyumlu Makale Permalink

Genellikle anlaşılır bir makale yapısına sahip olmak yerine modifiye edilmemiş karışık algoritmalar dolu URL kullanmak yerine anahtar kelimenizle uygumlu bir URL kullanmanız daha doğru olacaktır. Bu kural değişmeyen kuraldır ve SEO kurallarının yapı taşıdır.

Örnegin: siteniz.com/urun_id=15484%da_?ffa!ri_ka!=zak şeklinde değilde siteniz.com/daffari_kazak
şeklinde kullanın.
Bunun yanında 404 hatası verdirmemeye dikkat edin. Kırıklinklerinizi tesbit edip yok edin.Link yapınız ile sitenizin ilk paragrafının alakalı olmasına dikkat edin.

 

  3- Kişiselleştirilmiş Arama Sonuçları

Makalemize başlamadan önce belirttiğim gibi Google arama sonuçları artık çok özelleştirilmiş çünkü bir sayfanın sıralaması ziyaretçilerinizin geliş kelimelerine bağlıdır. Bunu anlamak zor olabilir, gerçek arama sonuçlarınızı almak istiyorsanız kişisel bilgisayarınızın sürekli kullandığınız tarayıcısını değil farklı bir tarayıcı kullanarak sıralamarınızı takip edin yada araçlar kullanın.

Yerel arama IP merkezli arama sonuçları karşınıza gelebilir.Sizin için konum öneyliyse anahtar kelimenize göre hedef konum belirterek aramanızı yapmalısınız ve bu veriler ile verim almanız kaçınılmaz olacaktır.

  4- Zor Kazanılan Linkler Edinin

İkinci sınıf siteler veya birinci sınıf siteler olabilir ancak alacağınız linkler herkesin akıl edip link alabileceği siteler olmamalı kaliteli zor backlink alınabilen siteler olmalıdır. Bunaları üç şekilde elde edebilirsiniz şimdi inceleyelim.

  • Editoryal Bağlantılar: Bu bağlantılar bir nevi medya,haber ve güncel makale yayınlayan sitelerdir. Belirli editörü bulunan sıklıkla makale yayınlayan ve makale formudur.Bu sitelerden anahtar kelimelerinizde bağlantı almak birer altın değerindedir.
  • Size Eş Değer Bağlantılar: Siteniz ile aynı konuyu içerik edinmiş sitelerden link almalısınız. Çünkü Google algoritması "ipuçlarına" önem verir ve siz istediğiniz kelimelerde bu sitelerden bağlantı alırsanız işiniz çok kolay olacaktır.
  • Kırık Link İnşaa Edin: Kırık linkleri avlayın.Bazı web sitelerinin kırıklinkleri olabilir eğer başarabiliyorsanız bunları bulun ve web sitenizi yayınlayın. Eğlenceli ve etkili bir yöntemdir.

  5- Güvenli Bağlantıya Geçin

SEO takipçileri özellikle bilir bloğumuz da da çıktığı gün Google'nin SSL güncellemesini yayınlamıştık. HTTPS bağlantısı kullanarak Google sıralamarınıza destek olabilirsiniz.HTTPS aktarılan verileri korumak için birkaç ekstra araçları kullanan Web üzerinden bilgi alışverişinin güvenli bir yöntemidir. Makalemde de belirttiğim gibi Google şimdilik bu güncellemenin sıralamanızı etkileyeceğine dair "zayıf" bir sinyal verdi ancak bu ileride "güçlü" bir hale gelebilir.

HTTPS bağlantısı genelde ödeme,oturum açma,kaydılma,abonelik vs. gibi işlemlerde kullanılıyor ancak bu optimizasyonu web sitenizde gerçekleştireceğiniz zaman siz seo açısından tüm web sayfalarınızda uygulayın.

 Sonuç

Bu makaleyi okuduğunuzda bazılarını kolaylıkla yapabilecek,bazılarını ise yapamayabilrsiniz. Ancak unutmayınki yapabildikleriniz size + olarak geri dönecektir.Tabiki bunları yapabilmeniz için zaman+çaba gerekli,çabaları en iyi şekilde değerlendirmek için yorum olarak sorular sorabilirsiniz,kesinlikle çekinmeyin.


Bir sonraki makalede görüşmek üzere.
Sağlıcakla kalın!

 

 

 

Teknoloji bağımlısı, kendini programlamaya adamış,hayat dolu biri. Programlamaya VB.Net ile başlamış daha sonra C#'a geçiş yapmış ve ASP.NET ile kendini programlamada geliştirmiş, veritabanı sistemlerine Paradoks 7 ile başlamış daha sonra Microsoft Sql Server,Oracle ve Mysql üzerine geliştirmeler yapmaktadır. SEO ( Search Engine Optimization ) sektöründe, Türkiye'de ilk birinci sayfa garantisi vererek ve bir çok firmayla çalışarak yine onlarca siteye SEO çalışması yaparak kendini kanıtlamıştır. E-Ticaret sektöründe bir çok firmanın SEO - SEM danışmanlığı yapmaktadır. Barındırma desteği ile web tabanlı projelerde destek vermektedir. Dünyaca ünlü içerik yönetim sistemlerinde Yazılımsal ve SEO olarak bir çok geliştirmeler yapmıştır. Kendine ait bir çok aktif projesi ile bu projelerin yanında onlarca projeyi hayata geçirmiştir ve projelere hala destek vermektedir.

Soru Sorun

SEO,SEO Danışmanlığı,E-Ticaret,Özel Yazılım hakkında aklınıza takılan birşey mi var ? Dilerseniz bize hemen sorabilir ve sorularınıza 7/24 yanıt alabilirsiniz.

2 Comments

Comments are closed.

Diğer blog gönderilerimiz

Tüm gönderiler