Arama Motoru (Search Engine) Nedir ?

No Comments

Arama motoru, internet kullanıcılarının istediği içeriği en kolay şekilde ulaşması için kullanılan sistemdir.
Arama motoru ; kullanıcı arayüzü,arama indekslerinden yani internet sayfalarından oluşur.

Hatta ilk arama motorunu herkes “Google” bilir, ancak ilk arama motoru üniversite öğrenciliği zamanlarında Alan Emtage tarafından Archie adıyla kuruldu. Daha sonra buna bağlı olarak bir çok arama motoru ortaya çıktı. Bu bir çok arama motorundan Yahoo! insanların beğenisini kazanarak popüler hale geldi. Ancak arama motorlarına bu zaman zarfında pek bir yatırım yapılamadı ve ileri gidemedi. Daha sonra 1998 yılı ile “GOOGLE“yi Larry Page ve Sergey Brin kurdu ve günümüzdeki halini aldı.

Çalışma stratejisinden bahsedecek olursak Arama motorlarında botlar vardır bu botlar web sitelerini gezer ve kullanıcıların bulmasını sağlar. Mesela Google Botları ; bağlantıları takip eden bot Deepbot,içerikleri takip eden hangi içerikler yenilenmiş,değiştirilmiş bunu arama motorlarına ileten FreshBot vardır. Bunları kayıt eder ve kullanıcılara ulaştırırlar.

Size arama motoru ( SEARCH ENGİNE ) nedir,bunu kısaca anlatmaya çalıştık umarız yararlı olmuştur.
Görüşmek üzere,sağlıcakla ! 🙂

Soru Sorun

SEO,SEO Danışmanlığı,E-Ticaret,Özel Yazılım hakkında aklınıza takılan birşey mi var ? Dilerseniz bize hemen sorabilir ve sorularınıza 7/24 yanıt alabilirsiniz.

No Comments

Diğer blog gönderilerimiz

Tüm gönderiler